Scenariusze Kasi

                                                                                 

Międzyprzedszkolny konkurs wiedzy

,, CO WIEMY O BAJKACH”.

                                                           10.05.2007

 

opracowały: Bożena Kaźmierska

Katarzyna Sugajska  

Cele ogólne:

·        Propagowanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, rozbudzanie zamiłowania do literatury.

·        Popularyzacja znanych bajek.

·        Kształcenie umiejętności współpracy w grupie.

·        Budzenie zadowolenia z posiadanych umiejętności, wzmacnianie pozytywnej samooceny.

 

Cele operacyjne:

          Dziecko:

 

·        Zna wybrane pozycje literatury dziecięcej.

·        Potrafi odgadnąć zagadki.

·        Potrafi rozwiązywać postawione przed nim zadania.

·        Potrafi współpracować w grupie.

·        Czerpie radość ze wspólnej zabawy.

 

Regulamin:

 

1.W konkursie rywalizują ze sobą 3 – osobowe drużyny.

2. Na pytania odpowiada jedna osoba z drużyny.

3. Każda osoba może korzystać z podpowiedzi swojej drużyny.

4. Każdy może się pomylić.

5.Drużyna otrzymuje punkty (symbole umowne – 1 punkt za prawidłową odpowiedź).

 

Grupa wiekowa: dzieci 6 – letnie

 

Przedszkola biorące udział w konkursie: M. Przedszkole nr 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10

 

 

Metody:

Słowne – objaśnienia, zagadki

Oglądowe – ilustracje, rekwizyty

Czynne – zadań stawianych do wykonania

 

Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa

 

Miejsce: sala gimnastyczna

 

Czas trwania: ok. 1  h

 

Dekoracja: obrazki przedstawiające różne postacie z bajek przypięte na niebieskim materiale, hasło -,, CO WIEMY O BAJKACH”

 

Środki dydaktyczne: stoliki z numerami przedszkoli, kosz z piłkami, małe kosze, kartki z cyframi od 1 do 9 ( 2x), rekwizyty na stoliku: 1-Pantofelek,  2-Czerwona czapka ,3-Jabłko ,4-Piernik 5- Rybka, 6  Buty, 7- koszyczek 8- lustro,  9- Kapelusz, zagadki ( 7), puzzle, instrument perkusyjny, płyta CD( klanza, nr 10), wyrazy: KOPCIUSZEK – zegar, karoca, bal, dynia, pantofelek, siostry, JAŚ I MAŁGOSIA – piernik, Baba Jaga, klatka, KOT W BUTACH – buty, zamek, kot, młyn, O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE – rybka, woda, sieci , KRÓLEWNA ŚNIEŻKA - krasnal, lustro, jabłko, CZERWONY KAPTUREK – wilk, las, babcia, zdania: Rybak złowił złotą rybkę. Dom baby Jagi był z piernika. Czerwony Kapturek spotkał wilka. Kopciuszek był na balu. Królewna zjadła jabłko. Ten kot miał buty. To domek krasnoludków.; fragmenty bajek na kartkach, karta pracy,, Czy znasz tę bajkę?”, kartki z pytaniami ( 14), magnetofon, płyta CD ( do zabawy ze śpiewem,, ,, Stańmy wszyscy razem w koło”, ,, Krasnoludek”, kaseta do zabawy ,, Hej ho, hej ho”, dyplomy, podziękowania dla nauczycielek, upominki dla przedszkoli.

 

 

PRZEBIEG:

 

I. Czynności wstępne:

1. Powitanie gości.

2. Zabawa ze śpiewem,, Stańmy wszyscy razem w kole”.

3. Omówienie zasad punktacji ( 1 punkt za prawidłową odpowiedź).

 

II. Część główna:  

Konkurencje:

1.     Zgaduj – zgadula - rozwiązywanie zagadek słownych.

( reprezentant każdej grupy losuje jedną zagadkę, odgaduje ją

i  znajduje właściwy obrazek)

Dwa łasuchy tym się szczycą,

że wygrały z czarownicą.

( Jaś i Małgosia)

 

Jaki to kotek w krainie bajek,

Co chodzi w butach i kurzy faję?

Kapelusz z piórem nosi na głowie?

Co to za kotek? Kto mi powie?

                         ( kot w butach)

 

 Ciągnie sieci stary rybak

 Ach, skarb jakiś złowił chyba.

 Skarb ten ludzkim mówi głosem:

Puść mnie, puść mnie proszę.

                                             ( Złota rybka)

    Jaka to dziewczynka

    ma roboty wiele,

    a na pięknym balu

   gubi pantofelek.

                        ( Kopciuszek)

 

  W chacie krasnoludków mieszka,

 Prześliczna królewna …

                         ( Śnieżka)

 

  Prześliczna panienka, czerwona sukienka,

 Przez las idzie dróżką,

 Spotyka wilczysko.

                  ( Czerwony Kapturek)

 

Malutki człowieczek z waszych bajeczek

                   ( krasnal)

 

2.     Zabawa,, Z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot” – na stoliku znajdują się różne rekwizyty, dzieci losują karteczkę z numerem, odszukują ten sam numer na stoliku i odgadują, z jakiej bajki pochodzą rekwizyty.

 

1.Pantofelek  - Kopciuszek

2.Czerwona czapka -  Czerwony Kapturek

3. Jabłko - Królewna Śnieżka

4. Piernik  - Jaś i Małgosia

5. Rybka – O rybaku i złotej rybce

6. Buty – Kot w butach

     7. koszyczek – Czerwony Kapturek

8. lustro- Królewna Śnieżka

     9. Kapelusz - Kot w butach

 

3.     Układanie puzzli – każdy zespół otrzymuje ilustrację pociętą na kilka           części. Po ułożeniu obrazka podaje tytuł utworu, którego on dotyczy.

                 

4.     Zabawa ruchowa,, Bal u księcia”- wszyscy tańczą w kółeczkach przy muzyce – na przerwę słyszą bicie zegara, muszą odgadnąć ile było uderzeń zegara.

 

5.     ,,Z jakiej bajki pochodzi ten wyraz?” – Każde dziecko losuje jeden wyraz wydrukowany na kartce, czyta go i umieszcza przy właściwym obrazku i tytule bajki.

 

KOPCIUSZEK – zegar, karoca, bal

 

KOPCIUSZEK – dynia, siostry, pantofelek

 

JAŚ I MAŁGOSIA – piernik, Baba Jaga, klatka

 

KOT W BUTACH – buty, zamek, kot, młyn

 

 

 

O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE – rybka, woda, sieci

 

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA - krasnal, lustro, jabłko

 

CZERWONY KAPTUREK – wilk, las, babcia

 

6.     Ułóż zdanie” – Każdy zespół otrzymuje karteczki z wyrazami, układa z nich zdanie i odczytuje.

 

Rybak złowił złotą rybkę.

 

Dom baby Jagi był z piernika.

 

Czerwony Kapturek spotkał wilka.

 

Kopciuszek był na balu.

 

Królewna zjadła jabłko.

 

Ten kot miał buty.

 

To domek krasnoludków.

 

7.     Zabawa ruchowa przy piosence,, Hej, ho, hej ho”.

 

8.     ,,Jaka to bajka?” – Nauczycielki opowiadają fragmenty baśni, ale do każdej z nich wprowadzają zmiany. Dzieci odgadują tytuł oraz wskazują, co nie zgadza się z treścią baśni.

 

KOPCIUSZEK

Książę stanął przed gankiem domu wdowca, macocha wybiegła mu naprzeciw, zapraszając uprzejmie. Trzy siostry, strojąc skromne minki, usiadły na krzesłach i wyciągnęły przed siebie nogi. Książę zaczął mierzyć pantofelek, który, o dziwo, pasował jak ulał na stopy wszystkich sióstr. – Ooo zawołał Książę.

 

KOPCIUSZEK

Książę przetańczył z piękną nieznajomą cały wieczór. Była ona tak szczęśliwa i zajęta rozmową, że nie usłyszała, jak zegar wybił północ. Zaczęła uciekać. Jednak książę był szybszy i dogonił ją na wielkich schodach. Był bardzo zdziwiony, gdy zobaczył dziewczynę w łachmanach.

 

CZERWONY KAPTUREK

- Chrr..Chrr.. –słychać było głośne chrapanie wilka. Do chatki weszła mała dziewczynka w czerwonej czapeczce. Zbliżyła się do łóżka. Otworzyła szeroko usta i z wielkim apetytem połknęła śpiącego wilka.

 

KOT W BUTACH

Był sobie pewien młynarz, który zostawił swemu kotu w spadku młyn i osła.

- To ci dopiero majątek! – westchnął kot. Natychmiast więc wybrał się na zakupy do miasta i sprawił sobie buty. Kocur tak wystrojony z lubością podkręcał wąsa, a sąsiedzi z podziwem mówili : No, no, To ci kocur!

 

JAŚ I MAŁGOSIA

Nagle otworzyły się drzwi z czekolady i z domku wyszła staruszka. Zaprosiła dzieci do domku, poczęstowała łakociami. Dzieci jadły, ąż im się uszy trzęsły. Na koniec otrzymały w prezencie różne smakołyki dla rodziców: ciasto, konfitury, pierniki. Dzieci szczęśliwe wróciły do swoich rodziców.

 

O RYBAKU I ZLOTEJ RYBCE

Rybak sieć zarzucił w morze,

Sieć wróciła z jedną tylko rybką,

która zaczęła mówić ludzkim głosem.

"Puść mnie, proszę, staruszku, do morza,

Cenny wykup ode mnie dostaniesz,

 Rybak nie posłuchał rybki, złowił ją i zaniósł do domu.

 

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA

Dziewczyna, posłuszna przestrodze krasnoludków, nie chciała otworzyć drzwi chłopce, która przyniosła jabłka na sprzedaż.

- Nic nie szkodzi, to bardzo dobrze, że jesteś ostrożna, moje dziecko. Pójdę sprzedać gdzie indziej moje jabłka.

 

9.     Każda drużyna otrzymuje kartę pracy,, Czy znasz tę bajkę?”, zadaniem dzieci jest wybrać 4 obrazki będące ilustracjami tej samej bajki. Dzieci podają tytuł utworu, do którego odnoszą się wybrane obrazki i nazywają przedstawionych bohaterów i przedmioty.

 

 

 

(Karta pracy z obrazkami: lustro, krasnoludek, kot w butach, Śnieżka, baba Jaga chatka z piernika)

 

10. Quiz

1.     Ilu było krasnoludków w bajce- Królewna Śnieżka?

      a/4

     b/7

 

2.     Kogo poszedł odwiedzić Czerwony Kapturek?

a/ Babcię

b/Mamę

 

3. Czym Kopciuszek pojechał na bal?

a/ karetą

b/ konno

 

4. Z czego była zbudowana chatka Baby Jagi?

a/ z cegieł

b/ ze słodyczy

 

5.     W jakie zwierzę zamienił się olbrzym z bajki,, Kot w butach”?

       a/ mysz

 b /zająca

 

6.     Jakiego życzenia nie spełniła złota rybka?

  a/ Żona rybaka została cesarzową

 b/ Żona rybaka dostała dwór

 

7. Kto pomógł Kopciuszkowi pojechać na bal?

 a/ macocha

b/ wróżka

 

8.Co zrobiła Małgosia, by uratować Jasia?

       a/ zamknęła czarownicę w klatce.

       b/ zamknęła czarownicę w piecu.

 

   9.  Kto uratował babcię i wnuczkę?

     a/ leśniczy

     b/ mama

 

10. Która z postaci nie mieszkała w domku krasnoludków?

  a/ Śnieżka

 b/ Kopciuszek

 

11. Co zrobił kot w butach dla swojego pana?

a/ Zdobył dla niego wspaniały pałac

b/ Zaśpiewał dla niego piosenkę

 

12. W jakiej bajce spotkasz dziadka z długą brodą, chałupką starą i sieci nad wodą?

a/ Kot w butach

b/O rybaku i złotej rybce

 

13. Co zgubił Kopciuszek, uciekając z balu.

a/ szal

b/ pantofelek

 

14. Gdzie zatrzymał się Czerwony Kapturek w drodze do babci?

a/ w lesie

b/ na łące

 

III. Część końcowa:

1.     Zabawa przy piosence pt.,, Krasnoludek”.

2.     Wręczenie dyplomów i upominków.

3.     Wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

                                                                            

 

      PIKNIK RODZINNY Z OKAZJI,, POŻEGNANIA LATA”

22.09.2005 R.

                 GR. II -,, SKRZATY” (4- 5 latki)

 

 

Cel główny:

 

Cele szczegółowe:

 

Metody: inscenizacja, zabawy integracyjne, konkursy, pląsy

 

Środki dydaktyczne: rekwizyty do zabaw ruchowych (skakanki, obręcze ,tunele, duże klocki, worki, łyżki, małe piłeczki, lina ) , stroje i rekwizyty dla dzieci biorących udział w przedstawieniu (lato, jesień, wiewiórka, wróbelek, koziołek, koszyczek), nagłośnienie, kaseta magnetofonowa, kolorowe czapki dla skrzatów

 

Sceneria: teren udekorowany kolorowymi kwiatami, bibułą, balonami, słoneczkami, hasło

,, Żegnaj lato”, ilustracja lata, grill z kiełbaskami, ciastka, cukierki

 

Miejsce spotkania - teren przedszkolny

 

Osoby uczestniczące w spotkaniu: dzieci, rodzice, nauczycielki

 

Osoby prowadzące: Katarzyna Sugajska, Lidia Kosik

 

Czas spotkania: 1,5 g.

                                                         Przebieg:

 

I. Wstępne czynności organizacyjne:

 

II. Część główna:

1.Powitanie wszystkich uczestników zabawą ze śpiewem,, Wszyscy się witamy”.

Wszyscy pięknie się witamy i do kręgu zapraszamy.  2x

 

2.Śpiewanie piosenki pt.,, Słoneczne przedszkole”.

Czy to zima, czy to lato,

spójrz jak pięknie mamo, tato.

To słonka mały promyczek,

daje nam radosne życie.

                   Ref. Słoneczne przedszkole, to nasz drugi dom.

                           Nie pytaj, dlaczego, tylko do nas wstąp.

                           Słoneczne przedszkole, to nasz drugi dom.

                            Nie pytaj dlaczego, tylko do nas wstąp.

Czy to chłopiec, czy dziewczynka,

u wszystkich wesoła minka.

Bo słoneczko tutaj gości,

Kiedy tyle w nas radości.

 

3.Zaprezentowanie hymnu grupy pt.,, Krasnal”.

Krasnoludek, krasnal mały skrzat,

to przyjaciel dobry jest i brat.

Pod krzaczkami w lesie chowa się

i pomoże gdy potrzeba jest.

                Ref. Krasnal, krasnal ładnie bawi się.

                        Krasnal, krasnal zawsze wszystko wie.

                        Krasnal, krasnal zawsze uśmiech ma

                        więc krasnalem jestem ja.

 Zawsze wszystko bardzo czyste ma,

o porządek co dzień pięknie dba.

Z kolegami ładnie bawi się

i śmie wolno o tym dobrze wie.

                     Ref. Krasnal, krasnal ładnie bawi się.

 

4. Program artystyczny na pożegnanie lata i powitanie jesieni:

  Po łące biega lato, uwija się jak bąk.

  Dzień dobry mówi kwiatom i pieści każdy pąk.

                       Ref. Kto chce się z latem spotkać, niech idzie drogą sam,

                              rumianek i stokrotka pokażą drogę nam.

 

 Dziecko I: Siedzi lato nad jeziorem

                   Z pozłacanym, wielkim worem..

Dziecko II: Lato!

                    Co w tym worze masz?

DzieckoIII: Pokaż!

                     Może coś nam dasz?

Lato:           Zaraz wszystko wam pokażę!

                     Mam w ty worze złotą plażę

                     i niebieskie, wielkie morze.

Dzieci razem: O! Jak szumi morze w worze! ( słychać szum morza )

Lato:            A na wora samym dnie

                      Mam tęczowe piłki dwie.

                      Zaraz dam je wam i cześć!

Dzieci ( razem): Lżej ci będzie worek nieść!

 

Duża piłka w kropki złote,

ciągle skakać ma ochotę!

Raz jest w górze, raz na dole,

do zabawy prosi Olę. 

         Ola, Ola, Ola - la  

         Ola, Ola piłkę ma!

         Ola, Ola, Ola – la

         Klaszcze w ręce raz i dwa!

Duża piłka z grubym brzuszkiem,

czasem chowa się pod łóżkiem.

Czasem toczy się po stole,

do zabawy prosi Olę.

        Ref. Ola, Ola, Ola - la  

Duża piłka figle płata,

goni mamę, goni brata.

Ale z Olą skakać woli,

bo to przecież piłka Oli.

 

Lato nie odchodź!, tak cię kochamy….

Jeszcze na chwileczkę pozostań z nami….

Jeszcze na chwileczkę, na godzin kilka,

na kolorowy przelot motylka.

Przelot jaskółek, ptaków wędrownych…

Zostaniesz z nami? No to cudownie!

 

Idzie lasem pani jesień jarzębinę w koszu niesie,

Daj korali nam troszeczkę, nawleczemy na niteczkę.

 

(Odejście dziecka- lata a przyjście dziecka - jesieni )

 

Jesień:           Jestem jesień. W swoim koszu

                      podarunki wam przynoszę.

                      Wiewióreczko, chodź, dostaniesz

                       Garść orzeszków na śniadanie.

Wiewiórka:    Za orzechy dziękuje,

                       zaraz mamę poczęstuję.

Wróbel:         O słonecznik! Taki wielki!

                       Bardzo lubią go wróbelki.

Dziewczynka: Czy w koszyku masz korale

                       dla mnie i dla moich lalek?

Chłopiec:       A ja może dostanę

                       to jabłuszko rumiane?

Koziołek:       Teraz dla mnie bardzo proszę,

                        coś smacznego wyjmij z kosza!

Wszyscy:        Idzie Jesień , piękna Jesień

                        Dla każdego dary niesie!

 

5. Zabawy integracyjne z rodzicami:

 Wąską ścieżką przez ogródek,

 idzie sobie krasnoludek.

 Dokąd idziesz mój malutki,

 idę do swej krasnoludki.

  nóżki prościutkie,

  a tak się bawią dzieci malutkie.

  Piłeczki skaczą prosto do góry,

  a tak po niebie pływają chmury.

  Każdy się robi taki malutki.

  To proszę państwa są krasnoludki.

  Jeśli umiesz to i wiesz  klaśnij też,

  Jeśli umiesz to i wiesz” klaśnij też,

  Jeśli umiesz to i wiesz i pokazać nam to chcesz,

  jeśli umiesz to i wiesz klaśnij też.

  Stańmy wszyscy razem w kole,

  złączmy swoje ręce.

  Zatańczymy, zaśpiewamy,

   jak w nasze piosence.

                           Do przodu krok, do tyłu krok.

                           I kilka małych kroków w bok.

                           I młynek w przód i młynek w tył,

                            żebyś dziś wesoły był.

 

6.  Konkursy z udziałem dzieci i rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

7. Wspólny poczęstunek (grill, herbata, ciastka)

 

III. Zakończenie.

 

 

Katarzyna Sugajska

 

 

PROJEKT EDUKACYJNY

,, POLSKA – MOJA OJCZYZNA”

 

CEL GŁÓWNY:

·        Budzenie świadomości narodowej poprzez nabywanie przekonania, że jesteśmy Polakami, urodziliśmy się w Polsce, mówimy po polsku, chodzimy do polskiego przedszkola, naszą ojczyzną jest polska.

·        Poznawanie wybranych krajobrazów charakterystycznych dla naszego kraju.

·        Rozwijanie zainteresowania pięknem naszej ojczyzny.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dziecko:

·        Zapozna się z mapą Polski; wskaże na mapie stolicę Polski – Warszawę oraz rzeki – Wisłę i Odrę.

·        Wzbogaci słownik o pojęcia patriotyczne: godło, orzeł biały, barwy ojczyste – flaga biało – czerwona.

·        Zapozna się z legendą o powstaniu państwa polskiego.

·        Dowie się, że Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem polski.

·        Pozna wybrane krajobrazy charakterystyczne dla naszego kraju, np. krajobraz nizinny, nadmorski, górski.

·        Pozna wiersze i piosenki o naszym kraju.

·        Uczestniczy w zabawach integracyjnych z kolegami z innych grup.

 

CZAS TRWANIA PROJEKTU: drugi i trzeci tydzień września 2006 r.

 

OSOBA KOORDYNUJĄCA PROJEKT: Katarzyna Sugajska

 

OSOBY REALIZUJĄCE PROJEKT:

Nauczycielki M. Przedszkola nr 5 w Ciechanowie

 

MIEJSCE REALIZACJI: M. Przedszkole NR 5 w Ciechanowie.

 

HARMONOGRAM:

 

Lp.

 

Zadania

Realizatorzy

Środki realizacji

Termin

1.

Zdobywanie wiadomości o naszej ojczyźnie na podst. literatury dziecięcej, zdjęć, ilustracji, albumów.

 

Wszystkie nauczycielki

wiersze, opowiadania, legendy,

piosenki, historyjki obrazkowe, albumy, Mazurek Dąbrowskiego -płyta

 

II i III tydzień września

2.

Umieszczenie w kąciku przyrody eksponatów przywiezionych z wakacji.

 

 

 

 

Wszystkie nauczycielki,

 

 

 

 

Muszelki, kamyki, kora drzew, mech, bursztyny

II tydzień września

 

 

 

3.

Wykonanie prac plastycznych różnymi technikami nt. ,,Polska moja ojczyzna”, umieszczenie ich na wystawie.

 

 

 

Wszystkie nauczycielki

 

Karki z bloku, farby, wycinanki, klej, bibuła, plastelina,

Napis,, Polska moja ojczyzna”

III tydzień września

 

 

 

 

 

4.

Założenie kącików  patriotycznych w salach poszczególnych grup.

 

Wszystkie nauczycielki

 

Godło, flaga, albumy, zdjęcia, ilustracje, ciekawe eksponaty przywiezione z różnych stron Polski”

 

III tydzień września

5.

Opracowanie harmonogramu imprezy: wybór wierszy, piosenek, zabaw integracyjnych

 

Katarzyna Sugajska

 

Teksty prezentowanych utworów, płyty CD

II tydzień września

6.

Przygotowanie dzieci do spotkania integracyjnego na sali gimnastycznej pt.,, Podróż po Polsce” – nauka wierszy, piosenek, zabaw ludowych, przygotowanie do quizu o Polsce.

 

 

Wszystkie nauczycielki

Teksty utworów, piosenek, kasety i płyty CD

II  i III tydzień września

7.

Dekoracja sali gimnastycznej.

 

Katarzyna Sugajska

 

 

Godło, flaga, mapa Polski, obrazy z krajobrazami: góry, las, morze

 

III tydzień września

8.

Spotkanie wszystkich przedszkolaków pod hasłem

,, Podróż po Polsce”.

 

 

 

Wszystkie nauczycielki

 

Teksty utworów, piosenek, zabaw ludowych, nagłośnienie, płyta CD

III tydzień września

               

 

SPOTKANIE DZIECI Z CAŁEGO PRZEDSZKOLA –

- ,, PODRÓŻ PO POLSCE”.

21.09.2006 r.

 

 

POMOCE: muzyka: ,,Marsz przedszkolaków”( płyta CD,, W co się bawić cz. II nr 63),

,, Jedzie pociąg”(płyta CD Wesoła Szkoła cz. II nr 25), hejnał Mariacki( kaseta), Lajkonik

 ( kaseta), Trojak ( kaseta), Płynie Wisla , płynie…” (płyta CD nr 1), ,, Rybki” ( kaseta),

wiersze: ,, Kto ty jesteś?” W. Bełzy, ,, Góry”J. Porazińskiej, ,, Krakowianka”A. Świerszczyńskiej, ,, Wiślana Syrenka”  T. Kubiaka,  ,, Morskie muszelki” S. Szuchowej,

hasło,, Podróż po Polsce”, napis ,, Polska moja ojczyzna”, zagadki słuchowe i słowne,

Dekoracja: Godło, flaga, mapa Polski, obrazy z krajobrazami: góry, las, morze

 

Osoba prowadząca: Katarzyna Sugjska

 

 

PRZEBIEG

 

1. Zabawa w kole pt.,, Marsz przedszkolaków”(płytaCD ,, W co się bawić cz. II nr 63).

 

2. Zabawa na powitanie,, Witam wszystkich, którzy…byli w górach, nad morzem itd.)

 

3. Zbiorowa recytacja wiersza pt.,, Kto ty jesteś?” – wszystkie grupy.

KATECHIZM POLSKIEGO DZIECKA - W. Bełza

- Kto ty jesteś?   - Polak mały.

- Jaki znak twój?    - Orzeł biały.

- Gdzie ty mieszkasz?  - Między swymi.

- W jakim kraju? - W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia?  - Mą ojczyzną.

- Czym zdobyta?  - Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz?    - Kocham szczerze.

  - A w co wierzysz?  -  W Polskę wierzę.

- Czym ty dla nniej?     - Wdzięczne dziecię.

 4. Prowadząca zaprasza wszystkich do podróży po Polsce.

- Zabawa przy piosence pt.,, Jedzie pociąg z daleka” (płyta CD Wesoła Szkoła cz. II nr 25),  każda grupa tworzy jeden pociąg.

5. Stacja – GÓRY

-,, Powitamy góry” – w siadzie skrzyżnym – dzieci dotykają głowami podłogi.

- ,,Wspinamy się po górach” – dzieci naśladują wchodzenie pod dużą górę.

-,, Oddychamy czystym powietrzem” – dzieci wyobrażają sobie, że są na górskiej polanie i oddychają czystym powietrzem. Wznos ramion w górę,, wdech”, opuszczanie ,, wydech”.

- ,, Podziwiamy górskie widoki” – dzieci spoglądają w lewo i w prawo.

- Recytacja wiersza pt.,, Góry” – gr. IV

Góry nasze góry,

Hale nasze hale!

Kto was zna tak dobrze,

Jako my górale!

                    Góry nasze góry!

                     Wy wysokie szczyty!

                     Kto was przewędrował?”

                     Góral rodowity.

 

- Zabawa taneczna,, Zasiali górale owies”- trojak- gr. IV

 

6. Stacja – KRAKÓW

- Wysłuchanie hejnału Mariackiego

- ,, Spoglądanie na wieżę”- dzieci podnoszą głowy do góry.

- ,, Spacer po Rynku w Krakowie” – dzieci maszerują w miejscu.

- ,, Smok” – dzieci naśladują jak smok zionie ogniem.

- Recytacja wiersza pt.,, Krakowianka”- gr. III

Jestem sobie Krakowianka,

Mam warkoczyk po kolanka,,

Mam na głowie śliczny wianek –

Taki zwyczaj Krakowianek.

             Patrzcie tylko, mili moi.

             Krakowiaczek przy mnie stoi.

             Prawą nóżką przytupuje,

            Zaraz ze mną zatańcuje.

 

- Zabawa taneczna,, Lajkonik” (kaseta nr 3 )- gr. III

Hej na krakowskim rynku

Maki i powoje.

Chłopcy i dziewczęta,

Malowane stroje.

      Ref. Ten lajkonik, nasz lajkonik

           Po Krakowie ciągle goni.

           Lajkoniku, laj, laj poprzez cały kraj.

          Lajkoniku, laj, laj poprzez cały kraj.

Hej na krakowski rynek

Zjechali górale, zjechali górale.

Sprzedają serdaki, kupują korale.

                  Ref. Ten lajkonik, nasz lajkonik

 

Hej na krakowski rynek

Gołębie zleciały.

Słychać ajk tam grają

mariackie hejnały.

                Ref. Ten lajkonik, nasz lajkonik

 

7. Stacja  - WARSZAWA gr. III

Recytacja wiersza pt.,, Wiślana syrenka”

Wypłynęła z Wisły

Srebrzysta Syrenka.

Miała piękny ogon rybi

Ta dziwna panienka.

Nagle zobaczyła dom na brzegu Wisły.

- tutaj będę mieszkać-

powiedziała wszystkim.

- będę was broniła

tym wiślanym mieczem.

Niech w spokoju rybak łowi,

Piekarz chleby piecze.

I tak zamieszkała

Syrenka w Warszawie.

Wczoraj ją widziałem,

Jak tańczyła z pawiem..

 

8. Stacja  - MORZE

- Zabawa z pedagogiki zabawy,, Fala” –wszystkie dzieci trzymają się za ręce , naśladują falę na morzu.

- ,, Podskoki w głębokiej wodzie”- dzieci wysoko podskakują.

- Recytacja wiersza pt.,, Morskie muszelki” S. Szuchowa - gr. II

 

Ile wody! Ile piasku.

Mruży oczy Jaś od blasku

Tu muszelka…tam muszelka…

Będzie z tego radość wielka.

             Ta muszelka jest różowa…

             Inną niesie fala nowa.

            Koło bosych nóżek rzuci

         I do mórz, szumiąc, wróci…

- Zabawa przy piosence ,, Rybki”( kaseta wg M Bogdanowicz) - gr. II

 

-,, Statek na morzu” zabawa przy piosence M. Jeżowskiej– każda grupa tworzy statek i kołysze się w rytm muzyki.

 

9. Zagadki dla wszystkich dzieci.

                           słowne :

 

           I zionął ogniem jak ognisko? ( smok)

 

          Tarczą i mieczem broni Warszawy. ( syrenka)

 

           W czerwonym polu biały ptak? ( nasz znak – orzeł biały)

 

           A czy wiesz, co to jest Bałtyk? ( morze)

 

      Dawna stolica,

           Przez która płynie błękitna Wisła? ( Kraków)

 

W  kierpcach chodzi z owieczkami. ( góral)

 

           To każdy z was przyzna.

           Jak się nazywa nasza ojczyzna?( Polska)

 

           Skąd właśnie wytrysła a płynie do morza

           nasza rzeka….                         ( Wisła)

 

      słuchowe:

 

10. Zabawa na zakończenie przy piosence pt.,, Płynie Wisła płynie”( płyta CD nr 1 )

 

OPRACOWAŁA: KATARZYNA SUGAJSKA

 

 

 

 

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

 

Opracowała : Katarzyna Sugajska

Miejskie Przedszkole Nr 5 w Ciechanowie

GR.II (czterolatki)

 

TEMAT: ZABAWA KSZTAŁCĄCA MOWĘ Z WYKORZYSTANIEM OPOWIADANIA PT. „ O KASI, CO DWA GOŁĄBKI MIAŁA”.

Cel główny :

§         kształtowanie poprawnej wymowy dzieci,

§         zaznajamianie z niektórymi gatunkami zwierząt hodowlanych przez człowieka, rozpoznawanie i nazywanie,

§         posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie ,,4",

§         rozwijanie ekspresji ruchowej.

Cel operacyjny :

§         dziecko ćwiczy mięśnie narządów mowy podczas powtarzania głosek : frr, wrr, hau, ko, kwa, gę,

§         rozróżnia głosy zwierząt domowych, prawidłowo je nazywa,

§         posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie,, 4”,

§         uważnie słucha nauczycielki.

 

Metody :

Formy pracy :

§         z całą grupą,

§         indywidualna.

Pomoce dydaktyczne :

§         tablica graficzna „ Na podwórku",

         sylwety zwierząt ( 2 gołąbki, 3 kurki, 4 kaczki, stado gąsek, pies, sylweta Kasi ),

§         magnetofon,

§         kaseta magnetofonowa ( głosy - „Podwórko"),

głosy - kurki, kaczki, gęsi, psa, muzyka do zabawy, piosenka pt. „Na podwórku koło      bramy",

§         karta do pracy indywidualnej,

§         klej, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Powitanie w kręgu„ Gdy przedszkolaki się spotykają, na powitanie hura wołają".

2. Zabawa ze śpiewem pt. „ Na lewo, na prawo".

    Na lewo, na prawo się kołyszemy.

    Na prawo, na lewo kołyszmy się.

    Do góry i na dół się kołyszemy.

    Do góry i na dół się kołyszmy się.

3. Wysłuchanie odgłosów wiejskiego podwórka ( kurki, kaczki, gęsi, psa ).

4. Opowiadanie nauczycielki pt." O Kasi, co dwa gołąbki miała" ilustrowane sylwetami zwierząt.

      Była sobie Kasia mała, co gołąbki trzy chowała. Miała Kasia śliczny domek z czerwonym  daszkiem, przed domem był ogródek, a w nim kwiatki żółte, czerwone, niebieskie. Kolo domu stała buda dla psa Burka i gołębnik dla gołąbków.

      Wstała Kasia rano, ubrała się prędko i wyszła przed dom, a tu frr, frr — sfrunął jeden gołąbek z dachu, frr, frr— sfrunął drugi gołąbek z dachu, frr, frr — sfrunął trzeci gołąbek z dachu. Gołąbki blisko podeszły do Kasi i wołają: grr, grr, gruchuu,  grochuu, jeść im się chce.

Poszła Kasia do domu, przyniosła na miseczce groch. Sypie Kasia gołąbkom groch.     Jedzą gołąbki groch i wesoło gruchają grr, grr, grr. Aż tu wyskoczył Burek z budy i hauu, hauu. Jak zaszczeka na gołąbki i wrr, wrr—warczy na gołąbki. Przestraszyły się gołąbki i pofrunęły na dach. Jeden gołąbek pofrunął na dach, drugi gołąbek pofrunął na dach i trzeci gołąbek pofrunął na dach. Siedzą na dachu i patrzą na podwórko.                    Miała Kasia trzy kurki — każda  kurka była inna. Jedna kurka żółto-piórka, druga kurka czarnopiórka i trzecia kurka białopiórka. Chodzą kurki po podwórku ko, ko, ko, wołają, że im się jeść chce.

     Wyszła Kasia przed dom, wyniosła na miseczce twaróg, cip, cip, cip kureczki — woła na kurki. Usłyszała to jedna kurka, skrzydełkami zamachała i ko, ko, ko — przybiegła do miseczki. Usłyszała to druga kurka, skrzydełkami zamachała i ko, ko, ko — do miseczki przybiegła. Usłyszała to trzecia kurka, skrzydełkami zamachała i ko, ko, ko — przybiegła do miseczki. Zjadają kurki smaczny twaróg, a Kasia tymczasem pobiegła sobie za dom pobawić się.

     Aż .tu nagle wyskoczył z budy pies Burek i wrr, wrr — warczy na kurki i hau, hau — szczeka na kurki. Przelękły się kurki i ko, ko, ko — uciekają,  czym prędzej do kurnika.

     Miała Kasia trzy kaczuszki, każda miała żółty dziobek, każda miała żółte nóżki. Chodzą kaczki po podwórku, kwa, kwa — wołają, że im się jeść chce. Wyszła Kasia przed dom — wyniosła gotowanych ziem­niaków i wola taś, taś — kaczki macie tu ziemniaczki. Usłyszała to jedna kaczka, kwa, kwa - przybiegła do ziemniaków. Usłyszała to  druga kaczka kwa, kwa — przybiegła do ziemniaków. Usłyszała to  trzecia kaczka, kwa, kwa — przybiegła do ziemniaków. Zajadają kaczki gotowane ziemniaczka a Kasia tymczasem poszła siebie za dom, aż tu     nagle wyskoczył z budy pies Burek i wrr, wrr— warczy na kaczki i  haku, hauu - szczeka na kaczki, a kaczki przelękły się i podniosły krzyk duży i kwa, kwa. kwa - uciekły do kałuży.

    Miała Kasia białych gąsek stadko. Pogniewały się gąski na Burka, że jest taki niedobry, że wszystkich przegania z podwórka.  Zebrało gąsek stadko, idą do Burka z poradą: gę, ge, gę, a Burek zły wyskoczył z budy wyszczerzył kły i wrr, wrr, wrr - głośno zawarczał na gąski. A gąski wcale się nie zlękły, wyciągnęły długie szyje, wyciągnęły długie dzioby i jak też zasyczały s-s-s-s-s, jak też zagęgały - ge, ge, gę ! Wystraszył się Burek zuchwały i uciekł do budy. A gąski poszły sobie nad rzekę – gę, gę, gę, gę!

Odtąd nie straszy Burek gołąbków, kaczek, gąsek ani kurek.

 

    Dzieci włączają się do opowiadania poprzez naśladowanie głosów zwierząt:

-gołąbki (grr.grr)

- Burek (wrr, wir, hauu, hauu),

- kurki (ko, ko),

- gąski (gę, gę)

5. Rozmowa na temat opowiadania :

- Gdzie mieszkała Kasia ?

- Kto przybył do Kasi jako pierwszy ?

- Ile było gołąbków ?

- Co przyniosła Kasia gołąbkom ?

- Kto przybył do Kasi jako drugi, jako trzeci ?

- Jak zachowywał się pies Burek ?

- Co zrobiły gąski ?.

6. Piosenka - nauczanka - wyliczanka „U nas na podwórku".

 

   Kotek miauczy.

   Piesek szczeka.

   Kogut pieje.

   Kurka gdacze.

   Gęga gąska.

   Kaczka kwacze.

   Daj nam szybko jeść.

                Kotek miauczy.

                Piesek szczeka.

                Krówka muczy.

                Świnka kwiczy.

                Konik rży,

                A osioł ryczy.

                Zaraz dam wam jeść.

 

7. Zabawa ruchowa przy muzyce,, Zwierzęta z wiejskiego podwórka”.

    Dzieci poruszają się w rytm melodii, gdy usłyszą głosy zwierząt ( psa, kury, kaczki, gąsek), naśladują ich zachowanie.

8. Praca przy stolikach.

Ćwiczenie w liczeniu - Dzieci przeliczają gołąbki (2), kurki (3), kaczki (4), wklejają je w zaznaczone na kartce koła i kolorują je.

9. Zabawa przy piosence „ Na podwórku koło bramy" ( sł. H. Ochocka, muz. Krystyna Kwiatkowska ).

 Na podwórku koło bramy

 wiodą spory cztery mamy.

 Każda woła, że jej dziecię

 najładniejsze jest na świecie:

                Mówi krowa; — Cielątko!

                Mówi owca: — Jagniątko!

                Mówi świnka: — Prosiątko?

                A kobyłka: — Źrebiątko!

               (parlando) Oj, tak, tak!

                Oj, tak, tak, oj, taki

 

Lecz tymczasem dziatek czwórka

 już wymknęła się z podwórka

 i na łące sobie hasa

 w lewo w prawo, hej, hopsasa!

 

              Podskakuje cielątko

              a tuż przy nim jagniątko,

              podryguje prosiaczek,     

              biega w kółko źrebaczek.

              (parlando) Oj, hop, hop!

               Oj  hop, hop, oj, hop!

 

A z pobliskiej biegł zagrody

 hałaśliwy kundel młody

i ogonem raźnie machał,

poszczekując; hau, hau, hau. Hau

            Oj, umyka cielątko,

             oj, umyka jagniątko,

             oj, umyka źrebaczek,

             a na końcu prosiaczek.

           (pdriando) Hyc, hyc, hyc!

              Hyc, do mamy, hyc?

 

 

  

SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO –

- Wykorzystanie literatury dziecięcej w pracy z dzieckiem ( bajka, baśń),

próba oceny wpływu na wszechstronny rozwój dziecka.

 15 MARCA 2007 R.

 

 

Temat:,, Królewna Śnieżka” – w świecie baśni.

            

Cele:

·        Poznawanie literatury dziecięcej służące poszerzaniu wiedzy, rozwijaniu wyobraźni, mowy i myślenia, kształceniu postaw i rozumieniu wartości uniwersalnych.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

·        zna i rozumie treść bajki,

·        układa obrazek z części,

·        układa historyjkę obrazkową w logiczną całość, opowiada jej przebieg,

·        potrafi wyodrębnić bohaterów pozytywnych i negatywnych,

·        liczy w zakresie 7 ( liczebnikami porządkowymi),

·        doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem,

·        potrafi wcielić się w daną rolę, wziąć udział w scence na dany temat,

·        wie, że nie można otwierać drzwi podczas nieobecności rodziców.

 

Metody: słowne - rozmowa, polecenia, objaśnienia,

              czynna : zadania do wykonania, elementy dramy,

              oglądowe : pokaz - ilustracje

              kinezjologia na wesoło

 

Formy: z całą grupą,

             indywidualna,

             zespołowa

 

Środki dydaktyczne:

-                   piosenka pt.,, W krainie baśni” (płyta CD - Moje 6 lat, nr 16 ),

-                   muzyka do zabawy ,, Krasnoludki” ( płyta CD, kaseta magnetofonowa),

-                   puzzle ( pocięte ilustracje do bajki),

-                    kartki w pięciu kolorach na stolikach,

-                   klej dla każdego dziecka,

-                   cyfry: 1, 2, 3,4, 7,

-                   ilustracja - krasnoludki,

-                   zdanie pocięte na sylaby: To krasnoludki.

-                   woreczek dla każdego dziecka,

-                   zwierciadło , jabłko, korona dla królowej, mała korona dla Śnieżki, chusta   dla staruszki;

-                   paski papieru z historyjką obrazkową ( bez jednego obrazka)dla pięciolatków,

-                   plątaninka dla sześciolatków ( krasnal)

-                   kredki

 

PRZEBIEG:

 

1.Powitanie.

Wszyscy wspólnie się witamy

I zabawę zaczynamy.

Jestem ja, jesteś ty,/

Raz, dwa, trzy. /3x

 

 2. Śpiewanie piosenki pt,, W krainie baśni”

Zapraszamy dzieci do krainy baśni,

Gdzie słoneczko świeci, gdzie gwiazda nie gaśnie.

Przypomnimy sobie razem, jeśli chcecie

Bajki kolorowe, najpiękniejsze w świecie.

         W baśni bajka nie zna granic

         w sercach dzieci ma swój dom.

         Jak nieść uśmiech i jak tańczyć.

         Jak piosenki naszej ton.

Raz dwa tra la la każde dziecko bajki zna.   2 x

 

3. Układanie obrazka z puzzli.

Dzieci w zespołach ( według kolorów) układają pocięty obrazek w całość, naklejają jego elementy na kartkę, przypinają cały obrazek na tablicy.

      1) Macocha rozmawia z lusterkiem.

      2) Śnieżka w lesie.

      3) Śnieżka w domu krasnoludków.

      4) Śnieżka przyjmuje jabłko od staruszki.

      5) Królewicz ratuje Śnieżkę. 

 

4. Ułożenie historyjki obrazkowej do bajki pt.,, Królewna Śnieżka”.

·        Z jakiej bajki pochodzą te ilustracje?

·        Co było najpierw?

·        Co było potem?

·        Przyporządkowanie cyferek do obrazków ( dzieci sześcioletnie)

·        Jakie jeszcze inne obrazy można namalować do tej baśni? ( dzieci wypowiadają się)

·        Kto jest postacią dobrą w tej bajce? ( Śnieżka, krasnoludki, królewicz)

·        Kto jest postacią złą? ( królowa- macocha)

·        O czym powinny pamiętać dzieci, gdy same zostają w dom? (należy być ostrożnym, nie wpuszczać obcych do domu )

 

5. Zabawa,, Krasnoludki”

·        Dzieci - krasnoludki poruszają się w dowolny sposób przy muzyce, na przerwę przeskakują przez rów, okrążają drzewo, idą pod górę, podskakują.

·        Dzieci siadają w kole, przekazują sobie woreczki w rytmie piosenki ,, Hej ho, hej ho…”

·        Przy muzyce krasnoludki wracają do domu – zatrzymują się przed tablicą.

 

6. Przeliczanie krasnoludków przy tablicy.

·        Pięciolatki liczą krasnoludki, sześciolatki podpisują cyfrą 7 i układają zdanie z sylab -,, To krasnoludki”.

 

7. Scenki dramowe.

1),, Rozmowa królowej ze zwierciadłem”

Nauczycielka pokazuje zwierciadło i pyta dzieci:

- Jaką scenę z bajki przypomina wam to lusterko?

 

Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko jest zwierciadłem a drugie złą macochą. Razem przygotowują rozmowę macochy ze zwierciadłem. Chętne dzieci prezentują swój dialog korzystając ze zwierciadła.

 

- Śpiewanie piosenki pt.,, I tylko Śnieżka o niczym nie wie”.

I tylko Śnieżka o niczym nie wie

niczego nie przeczuwa.

Układ bukiet z kwiatuszków polnych

patrzy jak motyl fruwa.  /2x

 

I tylko Śnieżka o niczym nie wie

Wcale się nie spodziewa,

Że ktoś jej wzrokiem sokolim bystrym

 przygląda się zza drzewa./2x

 

2)Spotkanie Śnieżki z ze staruszką ( złą królową).

Nauczycielka pokazuje jabłko i pyta dzieci:

- Z jakiej scenki pochodzi to jabłko?

 

Jedno dziecko – Śnieżka, drugie dziecko – zła królowa przemieniona w staruszkę. Chętne dzieci prezentują dialog staruszki ze Śnieżką.

 

8. Praca indywidualna przy stolikach.

·        Dorysuj brakujący obrazek w historyjce obrazkowej - dzieci pięcioletnie.

·        Plątaninka –  odgadnij i narysuj obrazek - dzieci sześcioletnie.

 

 20. Pożegnanie.

Miło tutaj wszystkim było

i radości nam przybyło.

Czas pożegnać wszystkich w koło

 i uśmiechnąć się wesoło.

 

 

Scenariusz zajęcia matematycznego dla gr. II

- 12.04.2006 r.

 

Temat: Dokładam przedmioty i wiem, ile ich jest razem. 

              Zabieram i wiem, ile zostało.

 

 

Osoba prowadząca: Katarzyna Sugajska

Uczestnicy: dzieci 4 - 5- letnie

 

Cele ogólne:

§         Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania.

§         Dodawanie i odejmowanie na palcach i innych zbiorach zastępczych.

                     

Cele operacyjne:

      Dziecko:

 

Metody:

Formy pracy:

 

Środki dydaktyczne:

Magnetofon, kaseta magnetofonowa i płyta CD ( piosenka ,, Kle, kle boćku”, zabawa,, Rączki do góry”, muzyka do zabawy ruchowej), dywaniki (dwa kolory )dla każdego dziecka, pudełeczko z patyczkami , tace z ptakami dla każdego dziecka (4 jaskółki, 6 bocianów, 3 skowronki ), karty pracy dla każdego dziecka

 

 

Przebieg zajęcia:

 

      1. Zabawa przy piosence,, Kle, kle boćku”.

 

  1. Przygotowanie zajęć:

Nauczyciel rozkłada dywaniki na podłodze w półkolu. Obok każdego dywanika kładzie pudełeczko z patyczkami . Dzieci siadają przy dywanikach – dwa kolory ( praca na dwóch poziomach)

 

  1. Ile jest razem patyczków?

Nauczyciel zwraca się do dzieci:

GR.I

- Proszę ułożyć na dywaniku pięć patyczków… Dołóżcie jeszcze dwa Policzcie je razem… Kto wie, ile patyczków ma na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi tę liczbę. Pokażcie tę liczbę na palcach…

 

GR.I

- Na dywanikach macie siedem patyczków. Proszę dołożyć do nich jeszcze  trzy…Policzcie, ile macie razem patyczków na dywaniku. Kto wie, ile ma patyczków na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi te liczbę. Można pokazać tę liczbę na palcach.

 

GR.II

- Proszę ułożyć na dywaniku dwa patyczki… Dołóżcie jeszcze dwa… Policzcie je razem… Kto wie, ile ma na dywaniku, podejdzie do mnie i szeptem, powie mi tę liczbę. Można pokazać na palcach.

 

            GR.II

- Na dywanikach macie cztery patyczki… Proszę dołożyć jeszcze jedna…Policzcie, ile macie razem patyczków na dywaniku. Kto wie, ile ma patyczków na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi te liczbę. Można pokazać tę liczbę na palcach.

 

4. Ile patyczków zostało?

 Nauczyciel mówi do dzieci:

 

GR.I

- Na dywanikach każdy z was ma dziesięć patyczków, zabierz cztery i połóż je w  pudełeczku. Policz ile zostało… Kto wie, ile patyczków zostało na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi te liczbę. Można pokazać tę liczbę na palcach…

 

GR.I

- Każdy z was ma na dywaniku sześć patyczków. Teraz macie zabrać cztery patyczki . Proszę policzyć ile patyczków zostało na dywaniku… Można pokazać tę liczbę na palcach.

 

GR.II

- Na dywanikach każdy z was ma pięć patyczków, zabierz dwa. Policz ile zostało… Kto wie, ile patyczków zostało na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi te liczbę. Można pokazać tę liczbę na palcach…

 

GR.II

- Na dywanikach każdy z was ma trzy patyczki, zabierz jeden. Policz ile zostało…

… Można pokazać tę liczbę na palcach…

 

GR.I i GR.II

- Na dywanikach każdy z was ma dwa patyczki. Proszę je zabrać. Ile patyczków zostało na dywaniku.

 

5. Zabawa ze śpiewem ,, Rączki do góry”.

6. ,,Liczymy ptaki” – sytuacje zadaniowe.

Nauczyciel rozdaje tace z elementami ( ptaki )

Dzieci ponownie siadają przy dywanikach ( odwracają dywaniki na drugą stronę -

narysowana trawa, drzewo)

 

Nauczyciel opowiada treść zadania i prosi, aby dzieci układały sylwety ptaków na dywaniku:

 

§         Na drzewie usiadły trzy jaskółki, doleciała jeszcze jedna. Ile jest razem?

 

§         Były na drzewie cztery jaskółki, dwie odleciały. Ile zostało?

           Dzieci układają, liczą, odkładają i podają wynik.

 

§         Po łące chodzą trzy bociany, doleciały jeszcze trzy. Ile jest razem?

 

§         Sześć bocianów szukało na łące żabek, pięć odleciało. Ile teraz zostało na łące bocianów?

 

§         Wysoko po niebie leciały dwa skowronki, doleciał jeszcze jeden. Ile jest razem?

 

§         Trzy skowronki wracały z dalekiego kraju, dwa poleciały szukać gniazdka. Ile zostało?

 

( Za każdym razem dzieci układają poszczególne elementy, dokładają lub odkładają je, liczą i pokazują wynik na palcach ).

 

  1. Zabawa ruchowa przy muzyce,, Ptaki”.

Dzieci reagują ruchem na słyszaną muzykę:

- muzyka szybka – Lecą jaskółki

- muzyka marszowa -  Po łące chodzą bociany

- muzyka skoczna– skowronki wesoło skaczą

 

  1. Praca przy stolikach.

Zadaniem dzieci jest narysować tyle kresek w okienkach, ile jest ptaków ( bociany, jaskółki, skowronki) na obrazku.

 

GR.I – 6 bocianów

            4 jaskółki

            2 skowronki

 

GR.II – 4 bociany

             3 jaskółki

             1 skowronek

 

 

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców z dnia 16.03.2005 r.

Gr. I–„ Puchatki”( 3-4 latki).

 

 

Temat: Wielkanocne niespodzianki.

 

 

Cele główne:

·        Zapoznanie ze zwyczajami i tradycjami dotyczącymi Świąt Wielkanocnych.

·        Zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w przygotowaniach świątecznych.

·        Wzmacnianie więzi emocjonalnej w interakcji rodzic – dziecko - nauczyciel: poprzez wspólny taniec, śpiew i zabawę.

 

Cele operacyjne:

·        Dziecko zna niektóre zwyczaje wielkanocne.

·        Odgaduje zagadki wielkanocne.

·        Zna piosenki i zabawy ze śpiewem o tematyce świątecznej.

·        Potrafi cieszyć i radować się ze wspólnych zabaw z kolegami i z rodzicami.

 

Metody: pokaz, rozmowa, wiersz, zagadki, objaśnienie, elementy pedagogiki                      zabawy, ćwiczenia praktyczne

 

Formy: zajęcie zorganizowane z całą grupą

 

Pomoce: magnetofon, kaseta magnetofonowa (piosenki:,,Jesteśmy już w przedszkolu”; ,, Pisanki”; taniec,,Carnewalito”; ,,Zajączki”; ,, Kurczątka”, ,, Daj mi rączkę”, ,, Wieziemy tu kogucika”; spokojna melodia), dekoracja wielkanocna sali, koszyczek wielkanocny - święconka, wiersz o zajączku, zagadki, obrazki dla każdego dziecka ( zajączek, kura, pisanki, kurczątko, baranki, jajka), piłeczki kolorowe, sylweta jajka dla każdego dziecka, kredki, wycinanki, klej, karton z kolorowym koszem, tekst piosenki -,, Pisanki” dla każdego rodzica, kosze do piłeczek, czekoladowe zajączki dla każdego dziecka.

 

Miejsce spotkania: sala gimnastyczna

 

Osoby uczestniczące: dzieci, rodzice, nauczycielki

 

 

Przebieg spotkania:

 

1.     Przywitanie w kole przy śpiewie piosenki pt.,, Jesteśmy w przedszkolu”.   

2.     Wysłuchanie wiersza,, Zajączek” :                 Co za święto? Zapytałem,

  Zobaczyłem dziś zajączka,                                   a on na to: „ Tak jak wszędzie,

  Co z koszyczkiem tu przykicał,                            dodatkowo w poniedziałek

  a w koszyczku, nie do wiary,                                jeszcze śmigus – dyngus będzie!.

  kolorowa tajemnica.

 

·        O jakim święcie myślał zajączek?   (O Wielkanocy)

·        Co przyniósł z sobą?                        (koszyczek)

·        Jaką tajemnicę miał w koszyczku?

          ( n-el pokazuje koszyczek wielkanocny, a w nim: baranek, pisanki,               babka, chleb, palemka, wędlina, sól, borówki)

·        Jak nazywa się tak przygotowany koszyczek?     (święconka)

3.     Śpiewanie piosenki pt.,,Pisanki, pisanki”.

                       Pisanki, pisanki jajka malowane,

                        nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.

                        Pisanki, pisanki jajka kolorowe

                        na nich malowane bajki pisankowe.               

 

                        Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,

                        śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.

                        Na czwartej kaczuszki, a na piątej gwiazdki.

                        Na każdej pisance piękne opowiastki.

            Rodzice otrzymują tekst piosenki i śpiewają wraz z dziećmi.

 

4.     Taniec Carnevalito z Pedagogiki Zabawy.

 

5.     Rozwiązanie zagadek wielkanocnych.

      Chętne dzieci losują zagadki z kosza, rodzice odczytują je, następnie dzieci           wyszukują obrazek- rozwiązanie tej zagadki:

·        Długie uszy, mały ogon,

                        bardzo jest nieśmiały

                        i z ogonkiem jak pomponik

                        przez zielone pola goni.                (zajączek)

                     

·        Słabo fruwa choć to ptak.

                         A jak śpiewa? – Ko ko dak!           (kura)

 

·        Kura je zniosła, mama przyniosła,

                        ugotowała i dzieciom dała.            (jajka)

 

·        Malowane lub kraszane,

                       Ozdabiają święcone.                            (pisanki)

 

·        Mam czerwone nóżki,

                       Jestem żółtą kulką

                       A kiedy urosnę,

                       To zostanę kurką.                                 (kurczątko)

 

·        Cukrowe – są blisko pisanek.

                        Prawdziwe, rogate – wiodą stado

                              Latem na górska polanę.               (baranki)

 

6.     Zabawa ze śpiewem  - ,,Kurczątka”, ,,Zajączki”.

7.     Zabawa - ,, Kto najwięcej zbierze pisanek do koszyczka?”-Dzieci chodzą po sali podczas piosenki,,Wieziemy kogucika”, zbierają piłeczki (jajka), zanoszą je do koszyczka, który trzyma rodzic, na koniec wspólnie je liczą.

8.     Taniec z rodzicem -,, Daj mi rączkę’’.

Daj mi rączkę dam ci ja,

Zatańczymy raz i dwa.

Dookoła na paluszkach,

Cichuteńko tak jak muszka.   2 x

                              Teraz nóżką wytupiemy

                               i rączkami wyklaszczemy

                              Teraz jeszcze skoki dwa,

                             dookoła raz i dwa.        2x

9.      Ozdabianie papierowych pisanek wspólnie z rodzicami (technika dowolna – przyklejenie ich w koszu na kartonie.

 

10.               Zabawa „Kołyska” – uczestnicy siedzą na dywanie. Dzieci znajdują się między nogami rodziców. Mama obejmuje dziecko, kołysze je w rytm spokojnej melodii.

 

11.               Rozdanie dzieciom słodkich upominków (czekoladowe zajączki).

 

 

opracowała: Katarzyna Sugajska

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA GRUPY III ( 5 – 6-latki )

09.11.2006

 

TEMAT: W krainie wiatru.

 

Cele ogólne:

·        Rozwijanie mowy poprzez ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne.

·        Rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej.

·        Poszerzenie wiadomości dzieci na temat roli wiatru w przyrodzie i jego wykorzystania przez człowieka.

 

Cele operacyjne:

     Dziecko:

·        Zapozna się z treścią wiersza J. Tuwima pt.,, Dwa wiatry”.

·        Przedstawi ruchem różne rodzaje wiatru.

·        Prawidłowo wykona ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne na zgłoskach: sz, uuu, fff

·        Wskaże pozytywne i negatywne skutki działania wiatru.

 

Metody:

słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienie

oglądowa: pokaz

czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania

   

Formy: z całą grupą,

             indywidualna,

             zespołowa

 

Pomoce dydaktyczne:

Wiersz pt.,, Dwa wiatry Tuwima,

ilustracje do przypięcia na tablicy: pole, sad,

chusty – po dwie dla każdego dziecka,

paski bibuły  dla każdego dziecka,

kaseta: głos wiatru,

płyta: piosenka-,, Wietrzyk psotnik”, muzyka relaksacyjna

przedmioty: miska z wodą, butelka- dla 4 zespołów

                    Taca: pióra, kasztany – dla każdego dziecka

kartka z buzią smutną i uśmiechniętą dla każdego dziecka,

koperta dla każdego dziecka - 7 obrazków: balon, żaglówka, latawiec, wiatrak, dom bez dachu, kapelusz zrzucony z głowy człowieka, drzewo z połamanymi gałęziami.

 

 

PRZEBIEG:

 

1.     Zabawa integracyjna,, Iskierka”.

2.     Zagadka słuchowa - głos wiatru.

3.     Wysłuchanie przez dzieci wiersza J. Tuwima pt.,, Dwa wiatry”

(wykorzystanie ilustracji: pole, sad ).

4.     Rozmowa na temat wiersza.

·        Kto wystąpił w tym wierszyku? (wiatr)

·        Ile było wiatrów?

·        Gdzie był jeden wiatr?( w polu )

·        Jaki był wiatr z pola ( pędziwiatr – szybki)

·        Gdzie był drugi wiatr? ( w sadzie)

·        Jaki był ten wiatr z sadu? ( spokojny)

·        Gdzie przyleciał wiatr, który wiał na polu?    ( do sadu )

·        Co zrobiły na koniec dwa wiatry?     ( poleciały razem na pole)

5.  Ćwiczenia artykulacyjne - naśladowanie przez dzieci odgłosów wiatru głosem:

          sz…, uuu, fff…  

  6.  Ilustrowanie ruchem różnych rodzajów wiatru ( wietrzyk, wiatr, wichura,  

           huragan ) – dzieci wykorzystują do zabawy chusty.

 7. Rozmowa na temat wiatru.

         - Co to jest wiatr? ( dowolne wypowiedzi dzieci)

         - Zabawa – dmuchanie na dłoń, machanie ręką

                         - Co czujecie? ( powietrze, wiatr)

         - Do czego potrzebne jest powietrze? ( do oddychania dla ludzi i 

                            zwierząt)

        - Pokażcie, jak należy prawidłowo oddychać.( pokaz )

         - Co się dzieje, gdy powietrze jest zanieczyszczone? ( chorują drzewa,

            ludzie…)

          - Co się stanie, gdy powietrze będzie się szybko poruszać( powstanie wiatr)

   8. Doświadczenia:

 Dzieci podzielone są na 5 zespołów. Każdy zespól otrzymuje miskę z wodą i    butelkę plastikową, tacę z piórkami i kasztanami dla każdego dziecka.

       Nr 1

         - Co jest w tej butelce? ( powietrze)

Wybrane dziecko z każdej grupy zanurza butelkę w misce z wodą wypuszczając powietrze (powstają bąble).

        Nr 2

- Każde dziecko dmucha na piórko i kasztan (przedmioty położone są na stolikach) .Ustalenie, co zdmuchnął wiatr i dlaczego? 

 

9. Zabawa przy piosence ,, Wietrzyk psotnik” – dzieci maszerują przy piosence z paskami bibuły, podczas refrenu stoją i machają bibułą.

10. Praca indywidualna przy stolikach – dzieci segregują obrazki ( wiatr,, dobry”:  popycha żaglówkę, porusza wiatrak, unosi latawiec, unosi balon;,, zły” wiatr: zrywa dach z domu, zrywa kapelusz z głowy człowieka, łamie gałęzie na drzewie). Naklejają obrazki na kartkę z buzią smutna i uśmiechniętą. Dzieci sześcioletnie rysują pod obrazkami tyle kresek ile jest sylab w wyrazach: żaglówka, wiatrak, latawiec, balonom, kapelusz, drzewo, dom.

11. Ćwiczenia relaksacyjne – dzieci leżą na plecach, oddychają głęboko ( wdech nosem, wydech ustami) przy muzyce.

 

Strona ^ główna